Warning: Creating default object from empty value in /home/countrya/public_html/wp-content/plugins/zdmultilang/zd_multilang.php on line 1450
Paula | The Country and Eastern Band

Follow Me:

Paula hakkında

Kendi eserlerini yazıp aynı zamanda yorumlayan bu İngiliz sanatçı, Türk ve Kürt muziğini seslendirmeye başladıktan sonra daha da iyi bilinen bir sanatçı oldu. Birkaç albümü olan sanatçi İngiltere, Türkiye ve Avrupa olmak uzere turnelerde bulundu.

The Country ve Eastern Grubu, Anadolu halk müziğine çağdaş düzenlemeler yapmakla beraber İngilizce besteler de seslendirmektedirler. Kendilerine özgü müziklerini doğu ve batı müzikleri ile sentezleyen grup, tanıdık müziklerle hiç bilinmeyen arasında dikkatli bir denge sağlamaktadır.

Ingiltere’de, Yorkshire’da doğan Paula İngiliz bir anne ve Ürdünlü bir babanın kızıdır. Evinde sürekli The Rolling Stones, Amerika’nin folk yıldızı Dolly Parton ve Lubna’nın sesi olarak bilinen Fairuz’u dinleyen Paula, doğu ve batı muziğini dinleyerek büyümüştur. Müzik kariyerini klavye çalarak başlayan Paula daha sonra gitar oğrenerek solo calişmalarda bulunmuştur.

Birkaç yıl geceleri müzik yapip sabahın erken saatlerinde postacılık yaparak kariyerine devam etmiştir. Daha sonra, Akdeniz bölgelerini dolaşıp belli bir süre Girit ve Turkiye’de yasıyan Paula bu bölgelerin muziğine hayran kalmıştır. Tekrar İngiltere’ye dönüp postacılığa başlasa da Akdeniz ve Doğu müziğini unutmamıştır. Birkaç yıllık postacılık işinden sonra, Londra’da School of African and Oriental Studies (SOAS) Üniversite tarafından kabul edilip, Türk Dili ve Edebiyatı ve Ortadoğu Tarihini okumuştur.

Londra’da yaşarken, Hackney’deki Türkü barlarda buyuk bir zaman geçirmiş ve Türk halkı ile entegre olmuştur. Hackney ve özellikle Londra’nin kuzey doğusunda oldukça sık çalmış ve halk muziği onun icin çok büyük bir tutku haline gelmiştir. Aynı zamanda, Londra’da halen kendi İngilizce bestelerini solo olarak yapan Paula, bu reperatuarına halk müziği eserleri ekleyerek Britanyalı dinleyiciler içinde bu melodileri oldukça cazip bir hale getirmiştir.

Eğitiminin 3. yılına İstanbul Boğazici Üniversitesi’nde devam eden Darwish, Istanbul’da müzik hayatını sürdürmüştur. Londra’ya geri döndüğünde Londra’nın Turku Barları ve Türk Cemiyetleri tarafindan oldukça bilinen bir isim haline gelmiştir. Eğitimini birinci derece ile bitirdikten sonra Istanbul’a tekrar dönerek orda calışmayı ve yeni bir muzik grubu kurmayı hedeflemiştir. Müziksel anlamda bir çok şansı olmasına rağmen orada yaşabilecek derecede bir ekonomik geliri olmamıştır ve bunun üzerine Ingiltere’ye geri dönmek zorunda kalmıştır.

Türk ve Kürt müziği çalışmalarını İngiltere’de devam ettirmek isteyen Paula, Avrupa’daki dinleyicilere müziği daha da çekici kılmak için doğu ve batı muziği arasında bir sentez kurdu. The Country and Eastern grubunu 2002 yılında kuran sanatcı, o zamandan beri duzenli olarak canlı performanslar sergilemektedir. Darwish Dogu müziği ile ilgilenen bir cok sanatci ile Manchester’da çalışmalar yaptı. Bu tür calışmalardan birkaç yıl sonra grup bugünkü konumunu aldı.

2005 yılında Berlin’deki Oriental Media Plak Şirketi’yle anlaşma yaptıktan sonra, ‘Urfa türküsü’ adlı kısa albümü piyasaya çıktı. İngilterede her ay canlı konser veren Paula ve grubu 2008 yılında yeni albüm çalışmalara konsantre olmak için grubun kuruluşundan beri ilk kez olarak molla vermiş. Kendi besteleriyle geleneksel Anadolu türkülerinden oluşturan ‘do what you love’ / ‘yüreğinin götürduğu yere git’ adlı albüm, 2009 yılında Darwish’in kendi şirketi tarafından çıkartırılmış. En son ‘3 Kürtçe Ezgi’ adlı albümü 2011’de çıktı. 2010 yılında bir Türk Televziyonunda kendisi ile ilgili bir belgesel de yapılmıstır. 2009′ da İngiltere’nin en buyuk Evrensel Müsiği festivallerinden olan Musicport’de sahne alan Darwish, sonra 2010 ve 2011 ‘de Türkiye turnesini tamamaladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
© Copyright 2011 - "Paula Darwish" - The Country and Eastern Band - All Rights Reserved.

Share

Development: GraphicEdit